Tel +31 070 365 88 57 · info@venduehuis.com

Indonesian Art Sale

Volgende Veiling: 28 en 29 augustus 2019

Kijkdagen:
vrijdag 23 augustus         10.00-16.00
zaterdag 24 augustus      12.00-16.00
zondag 25 augustus         12.00-16.00
maandag 26 augustus     10.00-16.00

Een gepassioneerd collectioneur

Deze prachtige pasteltekening van een Balinese vrouw met een offerschaaltje is gemaakt door Rudolf Bonnet(1895-1978) die lange tijd op Bali woonde. Opvallend is de asymmetrische indeling van het vlak. Rechts staat de vrouw ‘en profil’ afgebeeld terwijl ze het schaaltje met bloemen in haar linkerhand houdt.

De pentekening komt uit de verzameling van Paulien Gobée. Als jong meisje vertrok zij met haar ouders en zusje naar voormalig Nederlands-Indië, waar haar vader als leraar wiskunde op een HBS in Surabaya ging werken. Paulien ging ook naar die school en zat bij Sukarno in de klas.
In Het Vrije Volk van 4 december 1965 werd de biografie van Sukarno gepubliceerd. Hij schrijft: ”Mijn eerste verliefdheid gold Paulien Gobée, de dochter van een van mijn leraren. Ze was knap en ik was gek op haar.”

Tijdens de Tweede Wereldoorlog was Paulien met verlof in Holland. Na de oorlog keerde ze terug naar Surabaya waar ze als hoogleraar aan de medische faculteit ging werken. Net als haar vader was Paulien een gepassioneerd collectioneur van Chinees porselein, maar vooral van schilderijen.

Tijdens een receptie in Sukarno’s huis kregen de gasten een rondleiding en liet Sukarno vol trots zijn schilderijenverzameling zien. Tot Paulien’s verbazing hingen daar de uit haar huis gestolen schilderijen aan de muur. Toen zij Sukarno hierover aansprak, keek hij haar aan en zei: ”Ach Paultje, je weet, bij mij zijn ze in goede handen.”
Dit heeft Paulien Gobée niet weerhouden om een nieuwe collectie schilderijen aan te leggen, waarvan het afgebeelde exemplaar er één is.

De pasteltekening werd geveild tijdens de Indonesian Art Sale van het Venduehuis in Den Haag op 12 september 2018.

Inbreng van uw Indische schilderijen voor de veiling in augustus 2019 is reeds mogelijk.

Topstukken Indonesian Art Sale 2018

139 Rudolf Bonnet (1895-1978)

Portret van Ni Nyoman

Met titel ‘Ni Nyoman Dengan Banten’ en datering ‘Bali 1975’
Linksboven gesigneerd ‘R. Bonnet’
Pastel en houtskool op papier, 71×52 cm

150 Kusama Affandi (1907-1990)

Een Balinese crematie
Rechtsonder in initialen gesigneerd en gedateerd 1985

188 Lee Man Fong (1913-1988)

Twee karpers
Rechtsboven gesigneerd en gedateerd ‘zomer 1950’
Olieverf op paneel, 92,5×33,5 cm

198 Theo Meier (1908-1982)

‘Iseh van Boekit Klesih’.
Het dorp Iseh gezien van Boekit Klesih
Linksonder gesigneerd en gedateerd ‘Theo Meier 48’
Olieverf op doek, 69×59 cm

51 Rudolf Bonnet (1895-1978)

Balinese man met stok
Houtkool, bruin en groen pastel op papier, 75×58 cm
Linksboven gesigneerd, geannoteerd en gedateerd ‘R. Bonnet Bali 1948’

8 Isaac Israels (1865-1934)

Een Javaanse danseres
Linksonder gesigneerd
Aquarel, 51×41 cm

69 Trubus Soedarsono (1924-1966)

Een Balinese Legong danseres
Rechtsonder gesigneerd, gedateerd en geannoteerd ‘Trubus S. 5/11 ’61 Djakarta’
Olieverf op doek, opgeplakt op board, 140×78 cm

49 Isodore van Mens (1890-1985)

‘Pagode ile de Bali’/Pagode op het eiland Bali
Olieverf op doek, 99×79 cm
Rechtsonder gesigneerd, gedateerd en geannoteerd ‘Is van Mens’, ‘Bali 1920’

Topstukken Indonesian Art Sale 2017

Theo Meier (1908-1982)
Three Balinese beauties
Not signed

Oil on board, 84×120 cm

Gerard Pieter Adolfs (1897-1968)
‘Madoereesche moord’/ The Madurese Murder
Signed lower right and dater ‘32

Oil on canvas, 78×113 cm

Raden Sjarief Bustaman Saleh (1811-1880)
Portrait of Mrs Elisabeth S. C. Boutmy-Ament (1830-1898)
Signed lower left and dated 1857

Oil on canvas, laid on panel, 57×47 cm

Rudolf Bonnet (1895-1978)
Portrait of a Balinese man
Signed upper right and dated ‘Bali 1975’ upper left
Black, brown and white chalk on paper, 74×59 cm
Provenance: Rosa Spier Huis, Laren, The Netherlands

Lee Man Fong (1913-1988)
Ikan Mas Koki/Two goldfish
signed lower right and stamped lower right and upper left

Oil on masoniet, 102×50 cm

Willem Gerard Hofker (1902-1981)
‘Nian’, Portrait of a young Javanese boy from Batavia
Signed lower left and dated Batavia Febr. 1938

Pencil and brown conté crayon on paper, 34×22 cm

Kusama Affandi (1907-1990)
‘Boar’
signed and dated 1973 upper right

oil on canvas, 98×151 cm

Lee Man Fong (1913-1988)
Two doves under a blossoming branch
Lee Man Fong’s ‘long’ signature and stamp, threequarters down on the right-hand side in black and red.

oil on board, 101×49 cm

Simon Admiraal (1903-1992)
Variations on the togetherness of humans
Signed and dated ’69

Oil on board, (tryptich)  28,5×79 cm